V praksi se pogosto zgodi, da zaradi redne službe, ki jo imate vsega dela preko svojega popoldanskega s.p. ne zmorete sami opraviti.
Kaj storiti v takšnem primeru?
Ena od rešitev je tudi zaposlitev dodatnega kadra.
In odgovor na naslov v članku je JA, POPOLDANSKI S.P. IMA LAHKO ZAPOSLENE DELAVCE.
Vprašanje, ki se pojavi v nadaljevanju se glasi, ALI SE VAM TO IZPLAČA?
Vrste pomoči delavcev v popoldanskem sp – ju
Popoldanski sp lahko prosto poišče pomoč dodatnega kadra na trgu tako kot redni sp, saj med njima glede tega ni nobenih razlik. Razlike med popoldanskim in rednim sp so le v obračunavanju in plačevanju prispevkov.
Popoldanski sp lahko opravljate kot dodaten vir dohodka v manjšem obsegu, pogosto pa se zgodi da opravljate popoldansko dejavnost kot konkretno drugo vrsto posla.
Vaš vir dohodka ni samo nekaj za zraven temveč drugi vir prihodka.
Primer:
V službi ste za polni delovni čas zaposleni na delovnem mestu kot vodja proizvodnje, v popoldanskem času pa ste se odločili, da boste vodili lokal.
Odprli ste popoldansko dejavnost in zaposlite osebo, ki bo v lokalu delala v dopoldanskem času, ko ste vi v službi. Prav tako bo oseba namesto vas delala nekatere dni tudi popoldan, saj boste vi poskrbeli za druge reči ( npr. nabavo, administracijo … ) ali pa boste preživljali prosti čas.
Oblike pomoči zraven zaposlitve so še:
- pomoč družinskega člana
- pomoč študenta
- podjemna pogodba ( kot opcija izplačil zaradi sprememb 2025 )
- pomoč upokojenca
- avtorska pogodba
- sodelovanje z drugo pravno obliko ( s.p., družbo, društvom, zavodom…)
Zaradi specifičnosti vsakega primera je dobro, da pred odločitvijo o vrsti pomoči, ki bi bila za vas najprimernejša v dani situaciji rezervirate termin za podjetniški posvet in skupaj ugotovimo kaj je modro v vašem primeru narediti.
Zaposlitev delavca v popoldanskem sp – ju
Zaposlitev delavca v svojem popoldanskem sp – ju je ena izmed možnosti, ki jo lahko izberete ko potrebujete dodatno pomoč delavca.
Za zaposlitev v popoldanskem s.p. – ju veljajo popolnoma enaka pravila kot za zaposlitev v katerikoli drugi instituciji.
Postopek potrebnih korakov za zaposlitev delavca v popoldanskem s.p.:
- objava prostega delovnega mesta ( preko e-storitev ZRSZ, obrazec PDM-1 ali e-SPOT )
- sklenitev pogodbe o zaposlitvi ( obvezno PISNA OBLIKA )
- prijava delavca v obvezno zdravstveno zavarovanje (e -SPOT)
Kot bodoči delodajalec boste na e-spot točki (tam kjer ste odpirali svoj sp) svojega novega zaposlenega prijavili v obvezno zdravstveno zavarovanje.
Za prijavo boste potrebovali podpisano pogodbo o zaposlitvi ne glede na to ali boste delavca prijavljali na e – spot točki ali prijavo delate sami preko spleta.
Za prijavo preko spleta (portal SPOT e-postopki in storitve) potrebujete digitalno potrdilo ter podatek o izobrazbi bodočega delavca.
Prijavo v zavarovanje uredite z obrazcem M1, ki ga izberete med opcijami postopkov za podjetje.
V obrazec vpišete osnovne podatke delavca ( ime, priimek, naslov, EMŠO ), datum prijave, za koliko ur ga prijavljate v delovno razmerje ( maksimalno je 40 ur, minimalno po dogovoru z zaposlenim ). Izpolnite še podatke o delovnem času, izobrazbi in kot prilogo dodate obojestransko podpisano in skenirano pogodbo o zaposlitvi.
Vlogo elektronsko podpišete z digitalnim potrdilom in dobite avtomatsko obvestilo o uspešno vloženi vlogi.
Ko je prijava obdelana dobite na mail, ki ste ga vpisali ob prijavi v portal obvestilo o uspešno rešeni prijavi oz. poziv za dopolnitev ali zavrnitev vloge.
Odgovor ZZZS prejmete na mail v nekaj dneh. Potrdilo o prijavi delavca v zavarovanje hranite v kadrovski mapi zaposlenega, en izvod pa izročite delavcu.
Pred pričetkom dela ste dolžni delavca napotiti še na zdravniški pregled ter usposabljanje iz varstva pri delu.
Primer izračuna plače lahko izračunate na strani Zveze računovodij, finančnikov in revizorjev Slovenije pod rubriko pripomočki/izračuni.
Obračun plače je najbolje zaupati računovodskemu servisu ali se posebej usposobiti za to opravilo, saj gre za kompleksnejše znanje z več spremenljivkami 🙂
Pomoč družinskega člana popoldanskemu sp – ju
Pogosta oblika pomoči v popoldanskem sp je pomoč družinskega člana.
Delavca je potrebno prijaviti v ZZZS kot kratkotrajno delo z obrazcem M12.
Mesečno se za to obliko delo izstavlja REK obrazec preko portala e-davki ter plača pavšal v višini cca. 8 eur.
Prednosti te oblike pomoči so, da osebo poznate saj je vaš družinski član in da je pomoč brezplačna. Plačilo za takšno delo ni potrebno.
Kdo lahko dela pri vas kot družinski član je omejeno z Zakonom o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno ( vir ).
Slabost je ta, da lahko vaš družinski član s takšnim delom opravi največ 40 delovnih ur, kar je velikokrat premalo za določeno vrsto dela.
Druge omejitve, ki jih je potrebno upoštevati so predpisi o varnosti in zdravju pri delu, posebne kategorije delavcev, mlajše osebe, nočno delo, odmori, počitki…
Pomoč študenta pri popoldanskem sp – ju
Velika večina pomoči popoldancu se izvaja preko študentskega dela mlajših družinskih članov ali drugih mladih oseb.
Preko študentskega dela lahko za vas delajo mladi, ki so stari najmanj 15 let in so zaključili osnovno šolo. Delajo lahko dijaki, redni ali izredni študenti ter tuji študenti.
Postopek sodelovanja je takšen, da oseba pred začetkom dela na študentskem servisu naročiti napotnico.
Vi kot popoldanski sp to napotnico ob začetku dela potrdite, kar pomeni, da jo potrdite elektronsko podpišete.
Z osebo se pred začetkom dela dogovorite o vseh pomembnih zadevah, ki jih zadeva vajino sodelovanje:
- plačilo za delo,
- trajanje dela (prihod, odhod),
- datum plačila za opravljeno delo,
- druga pravila, ki jih je potrebno upoštevati (malica, odmor, telefoni, tikanje/ vikanje),
- specifične stvari v zvezi z vašim poslom.
Obdavčitev študentskega dela je postala z leti primerljiva z ostalimi oblikami dela in ni več tako ugodna kot je bila včasih, ko ste za delo preko študentskega servisa odšteli le 10 % provizijo.
Trenutno se zraven nakazila osebi, ki je opravila pri vas delo odvedejo študentskemu servisu še dajatve in sicer obvezni prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zdravstveno zavarovanje ter posebne koncesijske dajatve, vključno z davkom na dodano vrednost (DDV).
Odločitev za pomoč preko študentskega dela je tako po obdavčitvi že primerljiva z obdavčitvijo dela po podjemni pogodbi.
Delo v popoldanskem sp – ju po podjemni pogodbi, avtorski pogodbi
Po podjemni/avtorski pogodbi se lahko za vaš popoldanski sp opravljajo enkratna, občasna ali kratkotrajna dela, ki so časovno omejena.
Vsebina podjemne/avtorske pogodbe je lahko izdelava ali popravilo kakšne stvari in fizično ali umsko delo.
Ker sta pogodbi o podjemu in avtorska pogodba sorodni po obdavčitvi ( čeprav je vsebinsko velika razlika ) jih obravnavam skupaj.
Avtorska pogodba se lahko sklene le za dela, ki so kot avtorska predvidena v Zakonu o avtorskih in sorodnih pravicah (ZASP ). V zakonu je potrebno pogledati katera dela sodijo med osebna intelektualna dela in se kot takšna lahko tudi obravnavajo.
Avtorska dela so individualne intelektualne stvaritve s področja književnosti, znanosti in umetnosti, ki so na kakršen koli način izražene, zlasti:
Prednost podjemne/avtorske pogodbe je, da gre za obliko dela, ki se dogovori s pogodbo za točno določen posel.
Posebej je treba biti previden, da delo, ki bi ga oseba za vas opravila ne vsebuje elementov delovnega razmerja.
Po sodni praksi velja, da je delo smatrano za delovno razmerje v kolikor je tako delovno mesto pri vas opredeljeno, če se opravlja v delovnem času, ki ga določi delodajalec, če se opravlja v prostorih, s sredstvi in po navodilih delodajalca.
Slabost podjemne/avtorske pogodbe je, da podjemnik ni zavarovan za primer brezposelnosti in za starševsko varstvo.
Podjemna pogodba je relativno visoko obdavčena. Dohodnina znaša 25 %, zraven tega se odvedejo določeni prispevki ter še dodatno posebni davek v višini 25 %. Pri avtorski pogodbi posebnega davka NI.
Primere izračuna dela po podjemni pogodbi lahko izračunate na strani Zveze računovodij, finančnikov in revizorjev Slovenije pod rubriko pripomočki/izračuni.
Obračun podjemne/avtorske pogodbe je potrebno izvesti preko REK-O obrazca v sistemu e-davki.
Delo upokojenca v popoldanskem sp – ju
Z upokojencem, ki si želi še delati lahko sklenete začasno in občasno delo kot posebno pogodbeno obliko, ki jo zakon omogoča.
Tak način dela je omejen na število ur, ki jih upokojenec za vas lahko opravi. Upokojenec lahko dela največ 60 ur na mesec. V treh mesecih na leto lahko opravi tudi 90 ur, vendar skupno število ur v letu ne sme presegati 720 ur.
V kolikor boste kot pomoč pri delu v svojem popoldanskem s.p. – ju iskali med upokojenci jih NI potrebno posebej prijavljati pri UE ali Zavodu za zaposlovanje.
Z upokojencem sklenete tovrstno pogodbo v kateri navedete obdobje opravljanja dela, število ur, urno postavko in predviden skupni znesek dohodka.
Višina urne postavke za občasno in začasno delo upokojencev je zakonsko določena in trenutno znaša 6,92 eur ( 3/2023- 2/2024).
Kot delodajalec imate določene obveznosti in omejitve pri takšni “zaposlitvi”. (vir)
Izračun dela upokojenca in stroške obdavčitve lahko opravite na spletni strani ZRFS/pripomočki/izračuni.
Sodelovanje z drugo pravno obliko
Če pazite na elemente delovnega razmerja lahko sodelovanje sklenete z drugim sp – jem, ki za vas opravi določen posel ali opravilo.
Tak primer je najpogosteje davčno za vas najugodnejši, saj prejmete račun za opravljeno delo na vaš sp. Prejeti račun predstavlja za vas strošek, ki znižuje vašo davčno osnovo, v kolikor ste priglasili ugotavljanje davčne osnove po dejanskih stroških.
Če ste priglasili ugotavljanje davčne osnove po normiranih stroških lahko kljub vsemu sodelujete z drugim s.p. – jem, vendar njegovega računa ne morete uveljavljati kot strošek.
Za vse oblike pomoči pri delu popoldanskega s.p. je potrebno upoštevati obveznosti iz naslova Zakona o delovnih razmerjih, predpisov o varnosti in zdravju pri delu, posebnih kategorijah delavcev, mlajših osebah, nočnem delu, odmorih, počitkih…
Zapisano je zgolj usmeritev oz. namig k iskanju različnih možnosti pomoči k delu v popoldanskemu s.p. – ju.
Za več informacij sem vam z veseljem na voljo preko kontakta.