Popoldanski s.p. je tisti s.p., ki zraven redne zaposlitve opravlja še dodatno dejavnost. To pomeni, da imate zraven službe, po domače povedano, odprto »popoldansko obrt«.
Za popoldanski sp se na spletu najde tudi izraz dopolnilna dejavnost ali postranski poklic.
Če ste se odločili za popoldanski s.p. ste s strokovnimi besedami povedano fizična oseba, ki na trgu samostojno opravlja pridobitno dejavnost, pri tem pa ni pomemben naziv »popoldanski«. Za vas veljajo enake pravice in obveznosti kot za vsak drugi s.p.
V svojem bistvu je popoldanski s.p. torej enak rednemu s.p., kar se tiče pravil poslovanja.
Strokovnega zapisa samostojnega podjetnika popoldanski s.p.- ja ne boste našli v naši terminologiji. Popoldanski s.p. kot tak v zakonodaji kot izrazoslovje ne obstaja.
Pa vendar obstaja izraz popoldanski s.p. že vrsto let v praksi. Izraz popoldanski s.p. se je obdržal v pogovornem jeziku in ga kot takega tudi poznamo in uporabljamo.
Zakaj se odločiti za popoldanski sp?
Najpogosteje se za popoldanski s.p. odločate v prvi vrsti, če želite dodatno zaslužiti zaradi nezadostnih dohodkov v službi. S popoldanskim s.p. imate tako možnost pridelati dodaten vir dohodka na popolnoma legalen način.
Druga večja skupina ljudi, ki se odločate za popoldanski s.p. ste osebe, ki želite zraven službe ustvarjati še nekaj svojega, kar z vašim delom v službi ni povezano. Najpogosteje v praksi ljudje odprejo popoldanski s.p. za svoje hobije ali delo v prostem času.
Potem ste še ljudje, ki se zaradi najrazličnejših razlogov s podjetništvom spoznavajo počasi, postopoma, korak za korakom (npr. želja po zaslužku iz hobija,…).
Z iskanjem odgovorov na vprašanje kaj je popoldanski sp malo preverjate možnosti delovanja, ki bi lahko bile za vas nekega dne zanimive.
V kolikor bi želeli preveriti ali je vaše razmišljanje o odprtju popoldanskega sp smiselno in potrebujete še kakšno pojasnilo me kontaktirajte.
Pogoste ovire pred odločitvijo za popoldanski sp so:
- mogoče še niste popolnoma odločeni glede nadaljevanja svoje poslovno/službene poti
- mogoče ste ravno na prehodu v nekaj novega, pa je potrebno trenutni finančni situaciji dati prednost in ostati v službi.
- mogoče je občutek »varnosti« biti v službi tisti dejavnik, ki prevaga pri odločitvi za popoldanski s.p.
- mogoče podjetniška ideja ni zrela
- mogoče se sprašujete kje odpreti popoldanski sp.
- kakšen način ugotavljanja davčne osnove naj izberem za svoj popoldanski sp
Kakšna je razlika med popoldanskim in rednim sp
Razlika med popoldanskim in rednim s.p. je v obračunavanju in plačevanju prispevkov.
Oseba, ki ima odprt popoldanski s.p. ima tako zdravstveno kot pokojninsko zavarovanje urejeno v službi.
Za vas prispevke od vaše plače odvaja vaš delodajalec.
Kot popoldanski s.p. tako ne morete še enkrat plačevati enakih prispevkov, saj so le ti za vas že plačani.
Kljub vsemu plačate določen pavšalni znesek.
Katere prispevke plačate kot popoldanski sp?
Prispevki za popoldanski s.p. so sestavljeni iz prispevkov za zdravstveno zavarovanje in prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Prispevki za zdravstveno zavarovanje zajemajo zavarovanje za poškodbe pri delu in poklicne bolezni v skupni višini 40 evrov na mesec. Prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pa znašajo 41,04 evra na mesec. Skupni prispevki za popoldanski s.p. tako znašajo v času pisanja tega prispevka 81,04 evre.
Znesek prispevkov za popoldanski sp velja v času priprave tega prispevka. Sicer pa se prispevki spremenijo načeloma enkrat letno. Arhiv veljavnih višin prispevkov za popoldanski sp najdete na tej povezavi.
Prispevke plačujete sami lahko preko bankaneta ali s položnicami – obrazec UPN na bankah, pošti…
Ker se prispevki skozi leto večinoma enaki je mogoče primerno, da si oba prispevka vnesete v bankanet vnaprej ter jim potem mesečno plačujete.
Transakcijski računi, kamor morate prispevke plačati so prikazani v zgornji tabeli. Sicer pa jih boste našli na predizpolnjenem obrazcu obračuna prispevkov, ki je prikazan v nadaljevanju.
Prispevke morate plačati najkasneje do 20. v mesecu za pretekli mesec (npr. 20. decembra za prispevke za mesec november) na spodnje naslove:
Opomba za tiste, ki ste s popoldanskim sp začeli sredi meseca:
Prispevek za ZZZS plačate vedno za vsak mesec, ne glede na število dni opravljanja dejavnosti v posameznem mesecu, medtem ko prispevek za PIZ za posamezni mesec plačate le polovično, če se dejavnost opravlja manj kot 15 dni (npr. zaradi začetka ali prenehanja dejavnosti).
Predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost za popoldanski sp
Davčni organ že nekaj let sestavlja predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost tudi za popoldanski sp (POPSV) in ga vroča zavezancu elektronsko prek portala eDavki najkasneje do 10. v mesecu za pretekli mesec.
Za vstop v eDavke potrebujete digitalno potrdilo.
Kakorkoli popoldanski s.p. ni noben bav bav.
Je popolnoma enak kot redni s.p., pa vendar dopolnitev k temu kar že počnete.